Haft kaszubski Haft kaszubski

 
Haft kaszubski Haft kaszubski

Wycieczka uczniów do Gdańska jako nagroda
 
w Konkursie "Pomóżmy ptakom przetrwać zimę"


                   W piątek 7 czerwca 2019 r.  uczniowie klasy drugiej  naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Gdańska, która została ufundowana w nagrodę za uzyskanie I miejsca w powiecie,  w konkursie przyrodniczym "Pomóżmy ptakom przetrwać zimę" zorganizowanego przez  Zaborski Park Krajobrazowy. W nagrodę uczniowie klasy II pod opieką wychowawczyni Ireny Piekarskiej udali się do Gdańska do siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego na festyn ekologiczny ''Bioróżnorodność- poznaj by zachować''. Festyn był niezwykle ciekawy. Uczniowie w interesujący sposób poznawali problemy ekologiczne naszej planety i uczyli się je rozwiązywać. Uczyli się wykorzystywać zużyte przedmioty- nadając im ''nowe życie'', poznawali też organizmy żyjące w Morzu Bałtyckim - mieli możliwość oglądania niewielkich skorupiaków i małych ryb pod lupą i mikroskopem. Poznawali charakterystyczne cechy niektórych ptaków i owadów. Oglądali skamieniałości ze śladami organizmów roślinnych i zwierzęcych. Bawili się też w urbanistów i projektowali oraz budowali na makiecie przyjazne przyrodzie miasto przyszłości. Zajęcia wywołały wiele emocji. Wycieczka była darmowa, natomiast zarezerwowaliśmy jeszcze jedną atrakcję dla dzieci - zwiedzanie wystawy o energii w Hevelianum.   ''Z energią!'' jest jedną z większych wystaw Hevelianum. Na dwóch poziomach w historycznym budynku Kaponiery Południowej można znaleźć wszystko, co związane jest z wytwarzaniem energii i reenergią. Na kilkudziesięciu stanowiskach można było obserwować, doświadczać, a także wywoływać różnorodne zjawiska.

                   Wśród licznych stanowisk łączących edukację z zabawą były na przykład:Symulator powodzi czy Symulator jazdy. Górne piętro wystawy zajmuje pracownia REenergii. Poznawaliśmy tutaj drugie życie odpadów, wiązką światła wprawialiśmy w ruch samolot albo przyglądaliśmy się zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy kosmosu. W formie samodzielnych eksperymentów i zabawy dzieci dowiedziały się także, ile lat mają ich uszy, prześwietlały baterię, poznały ziemski piec. Czekała nas tutaj jeszcze ekologiczna podróż przez miasto, stanowisko prezentujące ''niebezpieczne związki'' i mnóstwo innych atrakcji. Dzieci były zachwycone. Pełni wrażeń wrócili do domu zachęceni do działań proekologicznych, uwrażliwieni na potrzebę ochrony naszego środowiska.

                   Po takiej dawce emocji nastąpiło podsumowanie i rozdanie nagród zwycięzcom. Pełni wrażeń wrócili do domu zachęceni do działań proekologicznych, uwrażliwieni na potrzebę ochrony naszego środowiska.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Irena Piekarska


 


©SP Kosobudy ©