Haft kaszubski Haft kaszubski

 
Haft kaszubski Haft kaszubski

Wyjazd uczniów na warsztaty ceramiczne
 
do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego
 
w Swornegaciach


                   W dniu 26 lutego 2019 roku uczniowie klasy II i V Szkoły Podstawowej im. Księdza Kanonika Bolesława Śledzia w Kosobudach wyruszyli na wycieczkę do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach na warsztaty ceramiczne oraz zwiedzanie wystawy pokazującej codzienność mieszkańców południowej części Kaszub- Zaboraków.

                   W ramach zajęć uczniowie poznali technikę wykonywania naczyń i ozdób ceramicznych z gliny. Każdy uczeń własnoręcznie wykonał szkatułkę na drobiazgi. Uczniowie z wielkim zapałem lepili naczynia. Warsztaty były ciekawe i inspirujące. Część uczniów postanowiła po powrocie do domu wykonać więcej prac z gliny.

                   Po zakończeniu zajęć warsztatowych uczniowie udali się na wystawę pokazującą codzienność mieszkańców południowej części Kaszub- Zaboraków, począwszy od połowy XIX wieku do połowy XX wieku. Na wystawie zaprezentowano obiekty od najbardziej tradycyjnych narzędzi do urządzeń i maszyn rolniczych. Duże zaciekawienie wzbudziły dawne narzędzia rolnicze czy też z gospodarstwa domowego - zupełnie nieznane uczniom. Interesujące wydały się uczniom także materiały audio, które można usłyszeć, korzystając ze stanowisk odsłuchowych umieszczonych w zabytkowych radiach. Wystawa była prezentowana w dwóch działach tematycznych : DOM i PRACA.

                   Zwiedzenie prezentowanej wystawy poszerzyło wiedzę uczniów o dawnym życiu mieszkańców Kaszub i wywołało wiele wrażeń i refleksji.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Irena Piekarska


 


©SP Kosobudy ©