Haft kaszubski Haft kaszubski

 
Haft kaszubski Haft kaszubski

Spektakl teatralny "Jaś i drzewo fasolowe"


                   W samo poniedziałkowe południe dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kosobudach zgromadziły się w sali gimnastycznej, aby obejrzeć spektakl teatralny pt. "Jaś i drzewo fasolowe". Morał bajki był bardzo pouczający: Pomagaj innym, bo w życiu nie można tylko brać, trzeba też umieć dać.

                   Akcja bajki rozpoczęła się w domu Jasia na wsi, następnie przeniosła na targ, by w rezultacie zobaczyć sytuację godną naśladowania w domu Pani Olbrzym i Pana Olbrzyma.

                   Tytułowy Jasio mieszkał na wsi tylko z mamą i krową, która była jedynym źródeł dochodu. Jasio pewnego dnia wybrał się na targ, by sprzedać krowę, a za pozyskane pieniążki kupić zboże. Na targu posłuchał jednak zielarki i zamiast pieniążków przyniósł mamie pięć zaczarowanych nasion fasoli. Mama na taki obrót wydarzeń zareagowała bardzo nerwowo, co spowodowało nagłe pogorszenie się jej zdrowia. W efekcie Jasio wyszedł z domu i szukał pomocy u innych, tym samym trafił do domu Pani Olbrzym i Pana Olbrzyma. Kobieta wyciągnęła do chłopca pomocną dłoń i najpierw dała mu kurę znoszącą złote jajka, a potem zaczarowany flet. Gdy Jasio zagrał melodię na zaczarowanym instrumencie mama natychmiast wyzdrowiała i razem z synem cieszyła się powrotem do zdrowia.

                   Bajka miała charakter bardzo pouczający, przede wszystkim poruszyła problem zaufania dzieci wobec obcych ludzi oraz bezinteresownej pomocy, która nie zawsze musi być nagrodzona.


 

 

 

 

Opracowanie: Elżbieta Zakrzewska


 


©SP Kosobudy ©